2 września 2015

Jak rozliczać podatki z zarobków na TextBookers

Pisanie tekstów jest działalnością zarobkową taką samą, jak każda inna prowadzona w Internecie. Oznacza to, że wypłacone z serwisu pieniądze podlegają opodatkowaniu i trzeba się będzie podzielić ciężko zarobionymi pieniędzmi z fiskusem. Jak to zrobić poprawnie i od czego zależy forma rozliczenia? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w tekście poniżej.
 

Kiedy występuje obowiązek rozliczenia z zarobków


Za moment osiągnięcia przychodu uznaje się datę wypłacenia zarobionych środków z serwisu TextBookers. Wcześniej, nawet jeśli zarobiło się na pisaniu nawet kilkaset złotych, są to jedynie wirtualne punkty. Podczas wypłaty przybierają już jednak formę prawdziwych pieniędzy i będzie trzeba od nich zapłacić podatek.

Nie ma przy tym znaczenia kiedy faktycznie otrzyma się gotówkę na konto. Jeśli zleciło się wypłatę pod koniec roku, a przelew przyjdzie już w styczniu to podatek należy się za rok poprzedni. Analogiczna sytuacja jest w przypadku miesięcy dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą i muszą rozliczać się co miesiąc.

Wysokość podatku oraz termin rozliczenia zależy od tego czy zarabianie na pisaniu tekstów odbywa się jako osoba prywatna czy jako firma.
 

Podatki przy pisaniu tekstów jako osoba prywatna


Osoba prywatna będzie musiała zapłacić 9 procent podatku dochodowego od zarobionych pieniędzy. Ten stosunkowo niski procent wynika z przekazania praw autorskich, które pozwala na zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

Na początku roku TextBookers przyśle copywriterowi PIT, na podstawie którego będzie on mógł wypełnić własną deklarację podatkową. Ważne jest w tym przypadku, że podatku nie trzeba opłacać samodzielnie. Za piszącego robi to TextBookers, które na konto przesyła już wypłatę pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Copywriter musi jedynie pamiętać o uwzględnieniu zarobku z pisania tekstów SEO w swojej deklaracji podatkowej.
 

Podatki przy pisaniu jako firma lub organizacja


Przy pisaniu tekstów jako firma sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i zależy od formy prowadzonej działalności. Podatek dochodowy może wynosić 18 procent, 19, a nawet 32, jeśli wejście się w drugi próg podatkowy. 18 procent zapłacą osoby rozliczające się według skali podatkowej, natomiast 19 ci, którzy wybrali podatek liniowy.

Copywriter będzie zmuszony zapłacić podatek VAT oraz dochodowy. Rozliczenie będzie odbywać się co miesiąc lub co kwartał w zależności od dokonanego przez przedsiębiorcę wyboru. Termin do zapłacenia VAT to 25 dzień miesiąca, a podatku dochodowego – 20 dzień miesiąca.

25 komentarzy:

  1. Czy jeżeli ten zarobek będzie moim jedynym źródłem przychodu i nie przekroczy kwoty wolnej od podatku mogę spodziewać się jego zwrotu?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli zaczęłam pisać teksty w Textbookers w październiku 2015 i pierwszej wypłaty dokonałam w lutym 2016 (150 zł netto) to czy muszę się jakoś rozliczyć już w kwietniu tego roku? Nie otrzymałam żadnego PITu od Textbookers. Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajne rozwiązanie. Nie trzeba bawić się w faktury ani umowy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajne rozwiązanie, faktury i umowy to bardzo trudny aspekt prowadzenia działalności gospodarczej, wszystko musi się zgadzać! Dzięki, że dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem! Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. No super wpis. Dużo szczegółów i na prawdę fajne zdjęcia. Cały blog jest świetny i nie szkoda poświęcać na niego czasu. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  6. To bardzo ważna kwestia, dziękuję za wyjaśnienie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Dziękuję! To bardzo ułatwiło mi sprawę pisania odpłatnie. Zawsze miałem wątpliwości między granicą kiedy należy założyć działalność gospodarczą oraz jak uwzględnić dochody wypełniając pit przez internet 2017.

    Pozdrawiam serdecznie,
    ale.kow

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo rozjaśniło mi to temat. Osobiście praktykuję pisanie i druk online, chciałbym również dołączyć do textbookers co z pewnością w najbliższym czasie zrobię. :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mysle, ze mozesz spojrzec po prostu na aktualne promocje i kupic najtansza, patrzac jedynie na koszty eksploatacji. tutaj nie ma zadnych wymagan co do wydruku przeciez. chyba, ze drukujesz baaaardzo duzo to laser. zobacz sobie promocje w https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ricosti.gazetka&hl=pl
      powodzenia

      Usuń
  9. Witam chcialabym zapytac kiedy przyszlo wam rozliczenie z Textbookers? Czy w pierwszych dniach po nowym roku czy później?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy "pracodawca" ma zdaje się miesiąc lub dwa w Nowym roku na rozesłanie PITów, żeby każdy miał jeszcze czas na rozliczenie do końca kwietnia.

      Usuń
  10. To właściwie na czym tu się zarabia> I jak zatytułowany jest przelew? Chodzi o to, czy zarabiam tak naprawdę na pracy, czy na przekazaniu praw autorskich? To czasem robi różnicę np. osobom zarejestrowanym w Urzędzie Pracy, które mogą osiągnąć w miesiącu pewien przychód, ale nie z wykonywania pracy. Może to być np. sprzedaż praw autorskich, pieniądze za wynajem powierzchni pod reklamę itd.

    OdpowiedzUsuń
  11. Też nie mogę sama się w tym ogarnąć. Dlatego zawsze korzystam z pomocy mojego biura rachunkowego. A od niedawna korzystam ze świetnego rozwiązania online. Moim zdaniem w internetowym biurze rachunkowym jest wszystko co potrzebne do zarządzania finansami firmy, a to rozwiązanie wcale nie jest skomplikowane. Wręcz przeciwnie. Wszystko jest bardzo proste i intuicyjne. Poza tym np. internetowy program do faktur można otrzymać zupełnie za dramo.

    OdpowiedzUsuń
  12. Zawsze interesowało mnie jak swoją prace oceniają copywriterzy. Może jest tutaj ktoś, kto zechce się wypowiedzieć i określić to - jak to się mówi - z pierwszej ręki?

    OdpowiedzUsuń
  13. Rozliczenie bardzo jasne i klarowne, pytanie jakie stawki tam mają. Przypuszczam, że dosyć "hurtowe" co w połączeniu z podatkiem, pewnie nie zachęca copywriterów, chyba że uda się trafić jakieś bardzo duże zlecenie.

    OdpowiedzUsuń
  14. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  15. Akurat ja nigdy jeszcze nie miałem okazji mieć żadnych powiązań finansowych z tą firmą. Jeśli jednak zajmujemy się sprzedażą to warto jest przeczytać o Vat Compliance https://www.biznesradar.pl/a/94701,co-to-jest-vat-compliance gdyż jest to właśnie jeden z podatków.

    OdpowiedzUsuń
  16. Akurat ja jestem zdania, ze rozliczanie podatków jest ważną sprawą. Muszę także przyznać, że bardzo fajnie opisano na stronie http://www.zaradni.pl/biznes-i-finanse/jak-rozliczyc-podatek-vat-od-sprzedazy-na-amazonie/1,11277 jak należy rozliczyć podatek od sprzedaży na Amazonie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Akurat ja również zarabiam w inny sposób i już wiem jak prowadzenie firmy może być wymagające. Jak dla mnie świetnym rozwiązaniem jest elektroniczny obieg dokumentów https://www.connecto.pl/jak-elektroniczny-obieg-dokumentow-wplywa-na-dzialanie-firmy/ gdyż on jak dla mnie mocno ułatwia wiele zadań.

    OdpowiedzUsuń
  18. 41 year-old Assistant Manager Salmon O'Hannigan, hailing from Lakefield enjoys watching movies like Bright Leaves and Digital arts. Took a trip to City of Potosí and drives a Sebring. kliknij tu teraz

    OdpowiedzUsuń
  19. ciekawy artykuł i fajne pomysły

    OdpowiedzUsuń
  20. Praktyczny tekst. Wielu copywriterów na Text Bookers lub Good Content z pewnością szuka takich informacji.

    OdpowiedzUsuń
  21. Zaciekawił mnie ten temat i to bardzo.

    OdpowiedzUsuń